Spor Yapmanın Saç Sağlığı Üzerine Etkileri

Spor Yapmanın Saç Sağlığı Üzerine Etkileri

SON YAZILAR

Spor Yapmanın Saç Sağlığı Üzerine Etkileri

0,0

Spor, sağlıklı ve güzel saçlar için en önemli bileşenlerden biridir. Eğer saçlarınız için doğru şeyleri yapıyorsanız; yağ ile bakım yapıyor, sağlıklı bir beslenme programı uyguluyor, doğal ürünler kullanıyorsanız ve de altta yatan herhangi bir sağlık probleminiz yoksa saçlarınız da sağlıklı olacaktır. Tüm bunlara rağmen yine de saçlarınız dökülüyorsa, belki de daha fazla egzersiz yapmanız gerekiyor olabilir!

Günümüz yoğun yaşam koşulları düşünüldüğünde, sağlıklı beslenmenin ve egzersiz yapmanın zor ve zaman alıcı olduğunu biliyoruz. Ancak, egzersiz yapmak, acı vermek zorunda değildir; belki de günlük hayatınızda birkaç değişiklik yaparak bunu başarabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey; yapmaktan keyif alacağınız bir egzersiz seçeneği bulmaktır. Peki, spor yapmak, saç sağlığınızı nasıl iyileştiriyor?

Stres, bütün vücudunuzu etkiliyor; tabi ki saçlarınızı da. Stresli olduğunuzda, vücudunuz kortizol yani stres hormonu üretmektedir. Kortizol hormonu, tüm vücudunuzu etkiler ve bu da, sonucunda saç dökülmeleri yaşamanıza neden olabilir. Spor yaptığınızda, vücudunuzda stresi azaltan serotonin, yani mutluluk hormonu üretimi daha fazla olur. Stresin azalması; cildiniz ve vücudunuzun diğer bölümlerini olduğu gibi, saç sağlığı ve güzelliğini de doğrudan etkilemektedir.

Saç Nasıl Uzar?

Saçlar; üç aşamanın tekrarlanan bir döngüsü ile uzamaktadır. İlk aşamada, yeni bir saç dokusu oluşur, kanla beslenir ve iki ile sekiz yıl arasında uzar. İkinci aşama, iki ile dört hafta arasında sürmektedir. Bu aşamada saçlar; kan kaynağından uzaklaşır ve uzamayı durdurur. İki ile dört ay aralığında süren son aşamada ise saçlar artık beslenmez ama dökülmez de. Son aşamanın ardından, saçların uzama döngüsü tamamlanır ve sonrasında yeniden ilk aşamaya geçilir. Eski saç dokusu dışarı itilir ve yeni bir doku oluşur. Sürecin doğal bir parçası olarak, her gün ortalama 100 saç teli dökülür. Bu da, yeni saçların uzamasına yer açılmasını sağlar.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesinde; saç uzama döngüsü tamamlanır, saç teli geçici ya da kalıcı olarak dökülür ancak yeni bir saç dokusu oluşmaz. Bunun dışında aşağıdaki nedenler saçların dökülmesine neden olur:

  1. Stres,
  2. Bazı hastalıklar,
  3. Vücutta yaşanan hormonal değişimler,
  4. Yanlış beslenme,
  5. Kullanılan bazı ilaçlar saçın uzama döngüsünü bozabilir.

Bazı kişilerde, stresli yaşam olaylarından ortalama 3 ay sonra saç dökülmesi görülmektedir. Stresin devam etmesi durumunda, saç dökülmesi birkaç ay daha devam edebilir. Bu süre, bazı kişilerde daha uzun olabilir. Ayrıca, kalp hastalıklarında, yüksek tansiyon ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da geçici saç dökülmelerine neden olabilir. Bununla birlikte, vücutta yaşanan hormonal değişimlere bağlı olarak hem erkekler hem de kadınlarda saç dökülmeleri görülebilir.

Psikolojik Durumunuz, Saç Sağlığınızı Doğrudan Etkiliyor

Hem zihninizi hem de vücudunuzun sağlığını mümkün olan en yüksek seviyede tutarak; stres ve fiziksel sağlık problemlerine bağlı saç dökülmelerini önleyebilirsiniz. Spor yaparken; sizi daha mutlu edecek ve stresin etkilerini azaltacak endorfin gibi hormonları serbest bırakırsınız. Sağlıklı bir kalp ve damarlarınızı korumak için, haftada en az 150 dakika hafif kardiyo egzersizi ve en az 75 dakika güçlü kardiyo egzersizi önerilmektedir. Bu, kan dolaşımını optimum seviyede tutar, vücutta enflamasyon oluşumunu azaltır ve ayrıca; cilt, saç ve tırnak sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Egzersiz Yapmak Saç Sağlığı İçin Ne Kadar Önemlidir?

Spor yapmak, sağlıklı görünen saçların en önemli anahtarlarından biridir. Egzersiz yaptığınızda, vücudunuz ter atar. Terleme yoluyla; vücuttaki toksik maddeler cilt gözeneklerinden atılır ve daha taze ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Aynı şekilde, terlediğinizde saç deriniz de bundan etkilenir. Saç dipleri açılır ve yeni saçların uzaması için yeterli alan sağlamış olursunuz. Spor yapmak ayrıca; saç derisinde gerçekleşen kan akışını da arttırmaktadır. Bu da, daha fazla besin ve oksijen anlamına gelir. Bu, saç köklerinin daha hızlı beslenmesini sağlar ve saçların uzamasını da destekler.

Spor Yapmadığınızda Saçlarınız Nasıl Etkilenir?

Modern yaşam, “stres” sözcüğü ile neredeyse eş anlamıdır. Stresli olduğunuzda; vücuttaki kıl folikülleri dahil tüm vücut bundan etkilenmektedir. Ayrıca, daha fazla stres hormonu üretilir. Bu da, saçların uzamasını yavaşlatır ve saçların incelerek dökülmesine neden olabilir.

Spor yaptığınızda, vücuttaki mutluluk hormonu, serotonin seviyeleri yükselir. Mutluluk hormonu seviyelerinin yükselmesi, vücudunuzun stres ile mücadele etmesini de kolaylaştırır. Düzenli bir spor programına sahip olmak, saçların sağlıklı uzamasını destekler ve daha parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Egzersizin faydaları, yalnızca saçlarla sınırlı değildir. Bedenen de daha mutlu ve daha sağlıklı hissetmenizi sağlar. Peki ya spor yapmadığınız zaman ne olur?

Spor yapmamak ama sağlıklı beslenmek; saçlarınıza masaj yağı sürüp masaj yapmadan bırakmak gibidir ve çok faydası yoktur. Bu nedenle, sağlıklı bir beslenme programı uyguluyor olsanız bile, saçlarınız için yeterli olmayabilir ve sonuç, cansız görünen bir cilt ve saç olabilir.

Spor Yapmak Çok Zaman Alıyor Mu?

Spor yapmak ile ilgili pek çok efsane var. Her şeyden önce, spor yapmak için spor salonuna gitmek ya da saatlerce egzersiz yapmak zorunda değilsiniz. Evinizde ya da evinizin yakınındaki bir parkta da egzersiz yapabilirsiniz. 20 dakikalık bir kardiyo ve 25-30 dakikalık bir pilates programı da yeterli olacaktır. Ya da; dans ve dövüş sanatları gibi keyif aldığınız bir aktiviteye de başlayabilirsiniz. Her şey; kararlı olmak ve düşüncelerinizi yeniden şekillendirmek ile ilgilidir.

Saç Sağlığı İçin En Etkili Spor Hangisidir?

Saç sağlığınızı iyileştirmek için; yürümek, koşmak, bisiklete binmek, dans etmek, pilates, yoga, zumba gibi herhangi bir kardiyo egzersizi ile başlayabilirsiniz. Sporunuzu evde yapmaya karar verdiyseniz; evinize bir koşu bandı almayı düşünebilirsiniz. Bunlara ek olarak, yoganın da saç sağlığına faydalı olduğu kabul edilmektedir. Yoga; kafa bölgesine kan akışını arttırır ve saçların hızlı uzaması için ihtiyacınız olan şeyleri sağlar. Yoga; saç dökülmesinin başka bir nedeni olan hormonal dengesizlikleri düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Ayrıca; konsantrasyonu arttırır, sakinleştirici etkiye sahiptir ve sindirim sisteminin iyileşmesine yardımcı olur.

Aşırı Spor Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Spor ve saç sağlığı ile ilgili en çok merak edilen konulardan biride, yoğun bir antrenman programının saç dökülmesine neden olup olmadığıdır. Peki, aşırı spor yapmak, saç dökülmesine neden olur mu? Uzmanlara göre, 35 yaşına gelindiğinde, erkeklerin üçte ikisi kayda değer bir saç dökülmesi yaşar ve bu erkeklerin %85’i önemli ölçüde bir saç dökülmesinden muzdariptir.
Saç dökülmesinin pek çok nedeni olabilir. Bunlar arasında genetik faktörler olabileceği gibi; kullanılan bazı ilaçlar, stres, bazı hastalıklar ve de protein, çinko, magnezyum, kalsiyum ve demir dahil olmak üzere ciddi besin eksikliğine neden olan yetersiz beslenme de saç dökülmesine neden olabilir.

Spor yapmanın saç dökülmesine neden olup olmayacağı konusuna gelince, burada “aşırı spor”un çerçevesini belirlemek gerekir. Burada bahsedilen yoğun bir ağırlık programı ise, bunun vücutta bazı değişikliklere neden olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, saç uzama süresi 3-5 yıl içerisinde gerçekleştiğinden, artan testosterona bağlı bir saç dökülmesinin, yoğun ağırlık programına başladıktan hemen sonra görülmesi olası değildir. Ayrıca ağırlık programları; testosteron seviyelerinde geçici bir artışa neden olduğundan, bunun da saç dökülmesi üzerinde uzun süreli bir etki yaratması muhtemel değildir.

Diğer yandan; testosteron seviyelerini arttırmak için tasarlanan steroidler ve diğer takviyeleri alan kişilerde, genetik olarak da yatkın olmaları durumunda, erkek tipi saç dökülmesinde bir artış görülebilir. Ayrıca, çok fazla A vitamini içeren takviyeler de saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, ağırlık kaldırma programınızın, doğrudan saç dökülmesine neden olması pek olası değildir. Bu konuda endişeleriniz varsa, konuyla ilgili uzman bir doktor ile görüşerek görüşlerini alabilirsiniz.

Saç dökülmeniz her şeye rağmen devam ediyorsa Saç Mezoterapisi uygulamayı düşünebilir veya doğrudan Saç Ekimi işlemi için kliniğimizle irtibata geçebilirsiniz.

WhatsApp icon Instagram icon
×