8 Adımda Saçlar Nasıl Gürleşir?

8 Adımda Saçlar Nasıl Gürleşir?

SON YAZILAR

8 Adımda Saçlar Nasıl Gürleşir?

5,0

Kadın erkek hemen hemen hepimiz gür ve bakımlı görünen saçlara sahip olmak isteriz. Saçlarımız güzelliğimizin tamamlayıcısı ve özgüvenimizin anahtarıdır. Bununla birlikte değişen hava koşulları, genetik nedenler ve beslenme eksikliği gibi birçok faktör saçlarımızı kaybetmemize ve seyrekleşmesine yol açabilir. Aynı zamanda bazı insanların saçları doğuştan ince telli ve seyrektir. Hacmi olmayan sönük saçlar da pek çok insanın korkulu rüyası olabileceği  gibi, zaten doğuştan bu saç tipine sahip insanlar da bu durumdan oldukça şikayetçidir.

Peki bu durumdan kurtulmak, gür ve dolgun saçlara kavuşmak mümkün müdür?

Halihazırda ince ve sönük saçlarını gürleştirmek için herhangi bir yöntem var mı?

Doğru bakımları ve yöntemleri uyguladığın takdirde evet!

Peki nedir bu dilden dile dolaşan saç gürleştirme yöntemleri ve bunları nasıl uygulayabilirsin?

Cevabı içeriğimizde!

1) Isı veren şekillendiricilerden uzak durmalısın.
Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız, düzleştirici maşa gibi ısı veren şekillendiriciler saçlarımıza düşündüğümüzden çok daha fazla zarar veriyor. Saçlarımızın seyrekleşmesinin en büyük nedenlerinden biri olan bu aletleri kullanmak ciddi saç kayıplarına yol açabiliyor. Önce saçta kırıklara sebep olan bu şekillendiriciler, saçların incelmesi ile birlikte dökülmelere ve sonuç olarak hacimsiz ve sönük bir saça zemin hazırlıyorlar. Zararı bu kadar fazlayken birçoğumuz bu şekillendiricileri kullanmaktan çekinmiyoruz. Ancak gür ve dolgun görünen saçlara sahip olmak istiyorsak başlangıç olarak saçlarımıza zarar vermeyi bırakmamız gerekiyor. Başlangıçta bu ürünleri kullanmayı bırakmak biraz zor gelebilir ama en azından kullanımını azaltarak bile saçlarınız için büyük bir adım atmış olursunuz. Bununla birlikte doğal bir şekilde saçlarınızı şekillendirmeyi deneyebilir ya da doğal haliyle kullanabilirsiniz. Büyüklerimiz çok önceden kullandığı bigudilere ne oldu? Bence artık çekmeceden çıkma zamanları geldi!

2) Saç kırıklarına dikkat et!
Saçlarımızda zaman zaman kırıklar oluşabilmektedir. Bu kırıklar düzenli bir şekilde temizlenmediği takdirde saçlarınız güçsüzleşir ve hacmini kaybeder. Kırılarak güçsüzleşen saçlar zamanla dökülerek size motivasyon kaybı yaşatabilir. Bu yüzden kırıklar her iki ayda bir kontrol edilmeli ve kestirilmelidir. Saçta kırık oluşumunu azaltmak için de ıslakken taramamaya özen göstermelisiniz. Kururken taranan saçlar daha az kırılır.

3) Beslenmene özen göster.
Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmanın en öncelikli yolu dengeli ve düzenli bir beslenme programına sadık kalmaktır. Saçlarınıza istediğiniz bakımı yapın, beslenmenize dikkat etmediğiniz takdirde saçlarınız gücünü yitirecek ve dökülmeye başlayacaktır. Saçlarını gürleştirmek isteyen her insan öncelikle saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri vücuduna almalıdır. Saçlar için demir, çinko, biotin gibi birçok maddelerin önemi büyüktür. Bu vitaminleri saçlarınıza sağladığınız takdirde saçlarınız güçlenecek ve gürleşme yolunda adımlar atılacaktır.

4) Stresten uzak durmalısın.
Stresin vücudumuza verdiği zararı hepimiz görmezden geliyoruz. Ancak günlük hayatta yaşanan stresin fiziksel açıdan yarattığı hasar gözle görülebilir bir gerçek. Vücuda verdiği zararın yanında stres, saçlarımıza da ciddi oranda zararlar veriyor. Nedeni anlaşılamayan birçok saç dökülmesi sorunu aslında stresten kaynaklanıyor. Stresle beraber gelen saç dökülmeleri de ciddi kayıplara ve seyrekliklere yol açabiliyor. Saçlarınızı gürleştirmek istiyorsanız stresli bir hayat tarzından uzak durmanız gerekiyor.

5) Kimyasal içerikli ürün kullanımını bırakmalısın.
Kimyasal içerikli ürünler saçlarını zayıflatır ve dökülmelerine neden olur. Saçlarını sürekli boyuyorsan ya da saç bakımı için yoğun kimyasal maddeler kullanıyorsan saçların dökülmeye daha çok elverişli olacaktır. Bu yüzden doğal içerikli şampuanlar kullanmalı ve saçlarını boyamaktan vazgeçmelisin.

6) Doğal maskeler sandığından daha çok etkili!
Son zamanlarda oldukça trend olan doğal maske uygulamaları saç gürleştirmede oldukça etkili bir yöntem. Birçok kişi saçları için kimyasal madde içeren saç bakım ürünlerini kullanıyor. Ancak bunları kullanmak saçları güçlendireceği yerde içerdiği kimyasallar nedeniyle daha çok zarar veriyor. Bu yüzden kimyasal içerikli bakım ürünleri yerine doğal bakım yağlarıyla maske yapmak saçlar için çok daha faydalı. Zeytinyağı, tatlı badem yağı ve hindistan cevizi yağı saç için en çok kullanılan yağlar arasında.

7) Saç mezoterapisi kalıcı bir çözüm sağlıyor.
Saç dökülmesinin önüne geçebilmek ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlayabilmek adına günümüzde sık tercih edilen uygulamalardan bir tanesi de saç mezoterapisi operasyonudur. Saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve protein gibi bileşenlerin, saç köküne küçük iğneler ile enjekte edildiği yönteme saç mezoterapisi adı verilmektedir. Bu yöntem ile saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saça aktarılması sağlanır. Ağrısız olan uygulama sayesinde, saç dökülmesinin önüne geçilebileceği gibi, saç hücreleri de beslenir ve böylece saçların daha canlı olması sağlanır. Saç mezoterapisiyle seyrek saçların önüne geçmek ve mevcut saçları gürleştirmek mümkündür.

8) PRP tedavisiyle saçlarını güçlendirebilirsin.
PRP tedavisi ile ulaşılmaya çalışılan hedef, dökülmeye başlamış, gücünü ve sağlıklı yapısını yitiren saç köklerinin yeniden canlandırılmasıdır. PRP uygulanan kişilerde saç dökülmesinin azaldığı ve uygulanan bölgede saç tellerinin kalınlaştığı gözlemlenmiştir. Neredeyse bir saat süren bu yöntemin uygulanması saç köklerini güçlendirir. Kişiden bir tüp kan alınması gerekir. Seans sayısı ve uygulanma sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösterir.

WhatsApp icon Instagram icon
×